Türkiye gıda ve içecek piyasasına genel bakış: Ocak 2018

Türkiye gıda ve içecek piyasasına genel bakış: Ocak 2018

ıllık yüzlerce milyar dolar değerinde olan bu endüstri istisnasız her zaman hareketlidir.

 

Şüphesiz 2018 yılı da Türkiye’de gıda ve içecek sektörüne hizmet veren firmalar için hareketli bir yıl olacak. Yeni yıla girerken, 2017’nin son haftalarında Türkiye’de gerçekleşen gıda ve içecek sektöründeki gelişmelere göz atalım.

 

Türkiye gıda sektöründeki haberlere genel bakış

 

Dubai merkezli Abraaj Group KFC Türkiye’yi satın aldı

 

Dubai merkezli bir yatırım kuruluşu olan Abraaj Group ABD’li Yum Brands’den KFC Türkiye’yi satın aldı. Özel sermaye fonu, anlaşmanın bir parçası olarak Türkiye çapında 104 KFC restoranıyla beraber İstanbul, Ankara ve İzmir’deki şubelerin de yönetimini devraldı. Yum Brands’in asıl amacı, 2020 yılına kadar tüm Türkiye’de 400 restorana ulaşmaktı.

  

Temmuz 2017’de bir taşımacılık ve lojistik firması olan Netlog Lojistik’i satın alan Abraaj, Türkiye’deki 500 milyon dolarlık yatırım fonunun geri kalan kısmını 2018 yılında harcamayı planlıyor.

 

Rusya domates ihracat tarihini belirledi

 

2017 yılının sonlarında Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, 2018’in başından itibaren Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatına izin vermeye başlayacağını söyledi. Bu karar, 2016 yılında Rusya’nın Türk ürünlerine yönelik ambargosunun ardından bir yıl süren yoğun müzakereler sonucunda alındı.

 

Şimdi ise Rusya, 2018 yılında Türkiye’den 50 bin ton domates almaya hazırlanıyor. Bu haber, ambargonun devam etmesinden endişe duyan Türk üreticilerini rahatlattı. Neyse ki korktukları gibi olmadı ve ambargo kalktı.

 

Rusya 2016 yılında Türkiye’den meyve ve sebze ithalatına yasaklama getirmişti. Türkiye’nin tarım ürünleri için bu yasak kaldırılmıştı ancak domates, 2016 yılından beri ambargo kapsamında kalmaya devam etti. Rusya, ambargodan önce Türkiye’den yılda 250 milyon dolar değerinde domates ithal ediyordu.

 

Türkiye’deki zeytin üreticileri ihracat rekoru kırdı

 

Türk zeytin ve zeytinyağı üreticileri, sektörleri için rekor bir yılın ardından 2018 için de çok ümitli. İhracat değerleri 2016-2017 yılları arasında üç katına çıkarak 174 milyon dolarla zirveye ulaştı.

 

Türkiye küresel sofralık zeytin üretiminde birinci, zeytinyağı üretiminde de ikinci sırayı hedefliyor. Türkiye 2017 yılındaki yüksek tarımsal üretim oranlarına dayanarak bu hedeflere ulaşabileceği konusunda kendisine güveniyor.

 

Türkiye’deki üreticilerin bölgelerindeki kilit pazarlardan biri de Orta Doğu’dur. Türkiye’nin yağ konusunda dünya genelindeki başarısına rağmen bölgesel ihracat hedeflerine ulaşılamamıştır. Bu nedenle Türkiye’deki üreticiler yeni yılda daha fazla fuara katılmayı planlamaktadır.

 

TFI Tab Gıda halka açılıyor

 

Türkiye’nin en büyük fast food zincirlerinden biri olan TFI Tab Gıda, NASDAQ Borsası’na 400 milyon dolar hacminde halka arz için başvuruda bulunarak Birleşik Devletler’de halka açıldı.

 

Teklife Morgan Stanley, Credit Suisse, Goldman Sachs, Citigroup, JP Morgan ve Rabo Securities gibi bazı büyük kredi ve finans firmaları aracılık edecek.

 

Türkiye’nin en büyük fast food işletmecilerinden biri olan TFI, Türkiye’de ve dünya çapında 1500 restoranı işletmektedir. Şirket ayrıca Burger King, Sbarro ve Popeyes gibi birçok uluslararası fast food markasının master franchise hakkını da elinde bulundurmaktadır.

 

https://worldfood-istanbul.com/Fuar-Hakk%C4%B1nda/haberler/Turkish-food-drink-market-roundup-January-2018